ЗДО ”Казка” м. Чоп
місто Чоп, Закарпатська область

Дбаємо про здоров'я

КІР

  • Збудником є вірус Polynosa morbillorum, що належить до морбілівірусів родини параміксовірусів.
  • Джерело інфекції – хвора людина, навіть на атипові форми.
  • Збудник поширюється повітряно-крапельним шляхом із краплями мокротиння чи слини під час розмови, кашлю або чхання.
  • Інкубаційний період становить 9 – 17 днів.
  • Першими симптомами є підвищення температури тіла до 38,5 … 39,0 ˚С, сухий нав’язливий кашель, нежить, запалення зовнішньої білкової оболонки ока.
  • Основний симптом – плями Бельського-Філатова-Копліка – оточені червоним вінчиком сірувато-білі плями на слизових оболонках щік, губ та ясен.
  • На шкірі виникає плямисто-папульозне висипання: спершу на обличчі й шиї, потім на тулубі, руках та стегнах, нарешті – на нижніх кінцівках.
  • Хворих на кір ізолюють на п’ять днів від появи висипання, а у разі ускладнень – до десяти днів.
  • Діти, які контактували із хворими і раніше не хворіли, не відвідують дошкільний навчальний заклад протягом 21-го дня від дня ізолювання хворого.
  • Специфічна профілактика – це планова активна вакцинація згідно з Календарем профілактичних щеплень в Україні.

Дбаємо про здоров'я 

СКЛАДАЄМО ЛІТНІЙ РАЦІОН ДЛЯ ДИТИНИ

У спеку у дітей нерідко спостерігають різке погіршення апетиту через зменшення вироблення травних соків. Тому, з одного боку, слід знизити навантаження на травну систему дитини, а з іншого - забезпечити збалансованість та харчову цінність дитячого раціону.

- Багаті на вуглеводи та клітковину овочі та фрукти - це основа літнього раціону дитини. Давайте дитині більше свіжих овочів та фруктів, а також страв із них. Добова норма вуглеводів має перевищувати кількість жирів та білків.

- Не зловживайте мясною їжею, хоча вона і підвищує білкову цінність літнього раціону. Адже надмірне її споживання в спеку може призвести до застою в кишківнику.

- Білки, які відіграють важливу роль у формуванні опорно- рухового апарату дитини та підтриманні імунітету, у великій кількості містяться в рибі. Тому додайте до щоденного меню дитини більше риби.

- Харчовий раціон дитини варто складати так, щоб у ньому було 65 % тваринного білка та 35 %- рослинного.

- Влітку дітям корисно вживати кисломолочні продукти щодня. Кефір, ряжанка. йогурт - містять легкозасвоювані білки, сприяють процесам травлення, очищення кишківника й тамують голод у спеку.

- Забезпечте дитячий раціон достатньою кількістю злаків, які містять у собі вуглеводи, амінокислоти, вітаміни й клітковину. Додайте до раціону дошкільника хліб грубого помолу, будь- які каші.

- Давайте дитині пити чисту воду - спеціальну дитячу, фільтровану або бутильовану. Наскільки корисними не були б соки або травяні чаї, не замінюйте ними воду в раціоні дитини.

- Памятайте, у спекотну пору калорійність і ситніші страви ліпше їсти, коли спека спадає. Тобто зранку або ввечері, коли дитячий організм зможе без зусиль перетравити ситну їжу.

ПРОФІЛАКТИКА ВІТАМІННОЇ НЕДОСТАТНОСТІ

   Вітаміни - це незамінні компоненти харчування. Вміст вітамінів у харчових продуктах значно нижчий, ніж білків. жирів і вуглеводів. На відміну від них вітаміни не можуть бути для людини джерелом енергії, однак є регуляторами життєво важливих функцій організму.

  Вітаміни поділяють на дві групи - водорозчинні та жиророзчинні. Всі вони необхідні для нормального росту та розвитку дитячого організму.

   Джерелом вітамінів є не лише свіжі овочі та фрукти. Так. молоко, мясо, риба та продукти з них також є важливим джерелом вітамінів. Це слід ураховувати при харчуванні дитини та максимально урізноманітнювати її меню.

Недостатнє надходження вітамінів з їжею знижує захисні сили організму, порушує процеси обміну речовин і спричиняє захворювання. Проте це не означає, що вітаміни потрібні дитячому організму в необмежених кількостях. Принцип "що більше, то ліпше" до таких біологічно активних речовин, як вітаміни, застосовувати не можна. Уживання вітамінів має суворо відповідати фізіологічним потребам дитячого організму.

                               

 

 


РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ БАТЬКІВ 
ЩОДО ВЖИВАННЯ ВІТАМІННИХ ПРЕПАРАТІВ

 

- Не давайте дитині дошкільного віку вітамінні препарати, особливо комплексні. без призначення лікаря.

- Суворо дотримуйтеся рекомендацій лікаря щодо вживання дитиною вітамінних препаратів.

- Не перевищуйте дози вітамінів та вітамінних комплексів, рекомендовані лікарем.

- Зберігайте вітамінні препарати. як і будь- які інші лікарські препарати у недоступних для дитини місцях.

- Дотримуйтеся інструкції із застосування і зберігання вівтамінних препаратів.

- Застосовуйте лише спеціальну "очну" піпетку для відмірювання дози рідких вітамінних препаратів.

- Не давайте дитині будь - які препарати, що містять окрім основних речовин ще й вітаміни, без консультації з лікарем.

-Припиняйте вживання дитиною вітамінних препаратів у разі достатнього надходження вітамінів до її організму з продуктамихарчування, особливо влітку.

- Вводіть в раціон дитини незнайомі продукти поступово й обережно.

 

Обережно ГРИП!

 

 

ГРВІ – велика група гострих вірусних захворювань, які характеризуються повітряно – крапельним шляхом передачі, ураженням переважно верхніх дихальних шляхів

Грип – найвідоміше респіраторне вірусне захворювання, яке швидко поширюється. 

Як попередити зараження грипом?
  • Зміцнювати імунітет дитини;
  • Повноцінно харчуватися з включенням в раціон вітамінів у природньому вигляді;
  • Загартовувати організм;
  • Частіше перебувати на свіжому повітрі;
  • Висипатися;
  • Дотримуватися режиму дня;
  • Вдягати дітей відповідно до сезону (в холодну погоду особливо важливо тримати ноги в теплі, шию – закритою);
  • Мити руки з милом: ні в якому разі не торкатись немитими руками рота, носа та очей;
  • Регулярно провітрювати приміщення, проводити вологе прибирання;
  • Використовувати нетрадиційні методи профілактики захворювання:
  •  -аромолампи;
  •  - сольові лампи;
  •  - сольові розчини;
  • вживання в їжу часнику та цибулі.
  • Уникати великого скупчення людей –   що зменшить  вірогідність контакту з хворими.     

                                                                                              

ЧОМУ ХВОРІЮТЬ НАШІ УЛЮБЛЕНЦІ

     Жодними загартовуваннями і способами життя по­вністю запобігти дитячим хворобам не можна. Кожна людина у своєму житті має справу з безліччю мікробів. Поки до більшості з них в організмі не буде вироблений імунітет, інфекційні хвороби неминучі. Але завжди зна­йдеться мікроорганізм, від якого немає захисту. Тому хворіють усі — і діти, і дорослі. І абсолютно не принципо­во — хворіти або не хворіти. Важливо, як хворіти — на­скільки часто і наскільки важко.

     Імунітет, це здат­ність організму захищатися. Захищати від всього, що для організму не є природним. Ви повинні знати про те, що у новонародженого май­же така сама кров, як у його матері, тобто він уже має природжений імунітет до тих інфекційних хвороб, що пе­ренесла мама. Проте це ненадовго, місяці на 3-4 або на 6 Тому правильно виховувати дитину дуже бажано з моменту народження, щоб до 3-6 місяців зробити її здатною бо­ротися з інфекційними хворобами.

     Не викликає сумніву і той факт, що на сам процес формування імунітету впли­ває ціла низка природжених чинників.

   Батьки зобов'язані знати, що голов­ною й абсолютно унікальною відмінною рисою новонародженого є його здатність пристосову­ватися до умов навколишнього середовища.

    Коли ж пристосовуватися немає до чого (ситно, чи­сто, тепло, не холодно) — системи пристосування про­сто припиняють функціонувати. Якщо протягом перших двох-трьох місяців життя ви створите для дитини ком­фортні умови, то надалі існувати без таких умов їй буде дуже і дуже важко.

     А життя людське все-таки не дуже коротке. І на шля­ху вашого малюка рано чи пізно з'являться протяги і ка­люжі, спекотне сонце і мокрий сніг із дощем, необхід­ність відвідування дитячого садочка (школи).

    Вочевидь, що здатність людини протистояти інфекціям визначається імунітетом, вираженість якого залежить, перш за все, від способу життя. Природжена або набута недостатність імунітету виявляється частими хворобами і, що цілком резонно, сприяє появі у батьків бажання цей самий імунітет поліпшити — бажання цілком природне, особливо якщо вже встигли розгубити все те, що дала. Але необхідно щось робити!

    Робити необхідно. А спершу знати, що стимулятори імунітету розподіляються на фармакологічні та фізіологічні. Фармакологічні — це конкретні ліки, фізіологічні — це деякі форми нормального (природного, фізіологічного ) способу життя, що дозволяють підсилити імунітет.

     Загальний життєвий тонус, загальний рівень здоров’я багато у чому визначається рівнем енерговитрат організму, навантаженням на всі основні системи — і легені, і серце, і судини, і суглоби та ін — усе це повинно працювати. Ну а якщо все працює, то вводяться в дію закони, що дуже близькі до технічних, — для воза реактивний двигун не потрібен, але при хорошому моторі цілком логічними є хороші колеса. Коротше кажучи, імунітет — це не абстрактне поняття. Це конкретна система організму, конкретні органи, що синтезують абсолютно певні захисні речовини. І робота цих самих органів багато в чому залежить від того, як і з яким навантаженням працюють інші системи, про які ми знаємо, які бачимо, які відчуваємо.

А зараз давайте замислимося. На що дитина витрачає енергію?

• На зростання і розвиток;

• на рухову активність;

• на підтримку температури тіла.

    А що стосується зростання і розвитку — на це ми особливо вплинути не можемо (тут більше вплив генів, гормонів ). Але рухова активність! Почитати або погуляти ? А підтримка температури тіла — одягнути або не одягнути? Ось і виходить, що природних стимуляторів імунітету всього три — голод, холод і фізична активність. У жодному з трьох зазначених напрямів недопустимий екстремізм — не варто свідомо морити дитину голодом, примушувати бігати по  30 км на день і виганяти роздягненою на мороз. Але більш важливо інше: протилежні дії (надмірні їжа і тепло, обмеження рухової активності) дуже швидко призводять до придушення імунітету (часті інфекційні хвороби) або до неправильності імунітет у, тобто, начебто реагує, але не так, як слід (алергічні або інфекційно-алергічні хвороби).

     У цілому відповідь на питання «Чому хворіють улюблені діти?» стає більш-менш зрозумілою. І буде цілком логічно, якщо батьки сприймуть цю інформацію до роздуму.

                     Будьте здоровими!

 

ОРГАНІЗАЦІЯ ХАРЧУВАННЯ В ДНЗ

 

 

    Здоровя дітей неможливо забезпечити без раціонального харчування, яке є необхідною умовою їх гармонійного росту, фізичного і нервово - психічного розвитку, стійкістю до дії інфекцій та інших несприятливих чинників навколишнього середовища.

    Витримується встановлений в ДНЗ трьохразовий режим харчування.Для правильної обробки продуктів і збереження у них необхідних дитині поживних речовин в дошкільному закладі створені всі необхідні умови: харчоблок закладу відповідає всім санітарним і гігієнічним вимогам зберігання та приготування.Проводиться с- вітамінізація страв аскорбіновою кислотою.

    Дотримується технологія приготування страв згідно картотеки -розкладки.

    При завезенні продуктів харчування контролюється  безпечність та якість.

    Усі головні принципи харчування в дитячому садку реалізовані згідно з двотижневим меню ( на зиму- осінь, літо- весну). розробленому в суворій відповідності з технологічними вимогами.

Логін: *

Пароль: *